English Pусскийיצירת קשר

הסניף הראשי:
בהדרכת סנסאי עודד פרידמן,
מאמן קרטה בכיר
חגורה שחורה דאן 8

מרכז קהילתי בית אבא חושי
רח' אבא הלל סילבר 71
נווה שאנן, חיפה
טלפונים:
050-8671900


 
מסטר נאקאיאמה מאסאטושי (1913-1987) צור אפרתי  
מסטר נאקאיאמה נולד ב-13 לאפריל בשנת 1913, בעיר יאמאגוצ'י, בירת מחוז יאמאגוצ'י (Yamaguchi-ken) שבדרום-מערב יפן. אביו כמו גם סבו ודורות המשפחה היו רופאים מנתחים ולכן יועד גם הוא למקצוע זה. אך למאסטר נאקאיאמה היו שאיפות אחרות והן היו ללמוד ולהכיר את סין ותרבותה מקרוב. לכן, בשנת 1934, במקום להירשם לבית הספר לרפואה התקבל בקלות לאוניברסיטת טאקושוקו (Takushoku Daigagu) שהייתה אוניברסיטה, בין השאר, ליחסים בינלאומיים.
כחלק ממסגרת החינוך ביפן, היה על מסטר נאקאיאמה לבחור במועדון אליו ירצה להצטרף. כחניך קנדו ותיק הייתה עבורו הבחירה קלה, אך כנראה בגלל בלבול במערכת השעות הגיע מאסטר נאקאיאמה הצעיר לשיעור של מסטר פונקושי. מסטר נאקאיאמה מתאר את השיעור שראה כמרהיב אשר נוהל על ידי אדם מבוגר וחביב אשר חייך לכולם אך היה ברור כי הוא המאמן הראשי. בעקבות כך גמלה בליבו ההחלטה לנסות ולהצטרף לקרטה. לטענתו, חשב כי בשל הרקע שלו בקנדו יהיה הדבר קל אך לא כך היו פני הדברים, טכניקות אילו היו קשות לביצוע עד כדי כך שעד יומו האחרון ניסה להביאן לשלמות. מסטר נאקאיאמה במהרה הפך להיות החניך הבכיר של מסטר פונאקושי, אך עם סיום לימודיו באוניברסיטה עזב המסטר לסין, את הקרטה מעולם לא הזניח. בסין למד קונג-פו, אגרוף סיני, טאי צ'י ואמנויות לחימה סיניות שונות ובתמורה לימד קרטה. טכניקות חדשות, כמו האורה-מאוושי-גרי, נכנסו לקרטה בעקבות העשרה לימודית זו של מסטר נאקאיאמה. בשנים בהן שהה מסטר נאקאיאמה בסין (1937-1945) התנהלו קרבות עקובים מדם של הצבא היפני. אמנם הוא לא גויס מעולם כחייל, אך מסטר נאקאיאמה שימש כשגריר של רצון טוב בסין והציג את הפנים היפות של יפן, על אף המלחמה הקשה.  
עם שובו ליפן, בסיום מלחמת העולם השנייה, נאסרו פעילויות שנחשבו לאומיות, לאומניות ומיליטנטיות ביפן. כל דבר שהיה יפני מסורתי נבדק על ידי האמריקאים ואסור הי לעסוק בו. דת השינטו היפנית הוגבלה קשות, השירה הלאומנית ואמנויות הלחימה נאסרו לחלוטין. מסטר נאקאיאמה לא יכול היה לאפשר לקרטה לגווע ולאחר התייעצות עם מסטר פונקושי הציג מסטר נאקאיאמה את הקרטה בשמו המקורי כ"יד הסינית" ובכך אפשר לקרטה לפרוח בעוד אמנויות הלחימה האחרות עמדו מנגד למשך כל שנות הכיבוש האמריקאי.
כשנה לאחר ביטול האיסור על הקרטה, המפקד הטקטי של חיל האוויר האמריקאי ראה תצוגת קרטה אשר נערכה על ידי מסטר פונאקושי ומסטר נאקאיאמה וביקש מהם לאמן את חייליו. הם נעתרו לבקשה ומסטר נאקאיאמה ניהל את האימונים. קבוצת הקצינים הייתה קבוצה מגוונת המורכבת מרופאים, מהנדסים ואנשי אקדמיה אחרים. התלמידים העלו בפני מסטר נאקאיאמה שאלות גופניות, טכניות ומדעיות "שרק מערביים יכולים לשאול". שאלות אלו הולידו מחקרים רפואיים ואקדמיים אשר גרמו להפצת ספרי קרטה רבים ששינו את פני הקרטה לנצח.
 
את ארגון הקרטה היפני (J.K.A – Japanese Karate Association) הקים מסטר נאקאיאמה, יחד עם מאסטר פונאקושי, אשר כיהן בתפקיד יושב ראש ומאמן ראשי ופעל רבות לפיתוח וחיזוק הקרטה בכל רחבי יפן והעולם.
שנת 1958 הייתה שנה קשה מאוד עבור מסטר
נאקאיאמה, מורו ואביהו הרוחני שהיה למוביל הדרך, מסטר פונקושי, הלך לעולמו והותיר את כל תפקידיו וסמכויותיו בידיו הנאמנות. מסטר פונקושי גם הותיר מספר הנחיות למסטר נאקאיאמה והחשובה בניהן הייתה לדאוג להפיץ את הקרטה גם מחוץ ליפן. מסטר פונקושי גם אישר למסטר נאקאיאמה לקיים תחרויות קרטה, לאחר מותו, ואכן כך היה, בשנת 1959 נערכה תחרות הקרטה הראשונה בעולם על שמו ולזכרו של מסטר פונקושי.

בשנות ה-60 החל מסטר
נאקאיאמה לשלוח חניכים בכירים, בוגרי קורס מאמנים של ה-JKA, אל מחוץ ליפן כדי ללמד קרטה בשאר העולם. מסטר אוקאזאקי נשלח שני אחרי סנסאי נישיאמה. שיטת האימון הנהוגה ביפן לא התאימה לרבים מן החניכים המערביים ולכן רבים פרשו אחרי תקופת אימונים קצרה. באחד מביקוריו של מסטר נאקאיאמה בארצות הברית הוא השכיל להבין את הסיבה והנחה את המאמנים לשנות את המגמה ולהתאים אותה למקום. הבעיה הקשה ביותר הייתה, לטענתו, לשנות מספיק כדי שיתאים לחניכים אך לשמר מספיק כדי לא לאבד את הדרך המקורית של מסטר פונאקושי.

ב-15 לאפריל 1987. הלך מסטר
נאקאיאמה לעולמו, יומיים לאחר יום הולדתו ה-74, לאחר 55 שנות אימוני קרטה, בהן למד, לימד והעביר את מורשתו של מסטר פונאקושי והותיר אחריו מורשת קרטה מרשימה בפני עצמה. "מהאימון הראשון בדוג'ו של פונאקושי ועד היום" אמר מסטר נאקאיאמה באחד מראיונותיו האחרונים, "אני עדיין מנסה לשפר את הטכניקה שלי ולהביאה לשלמות". בדרך חייו ובדוגמא האישית הזו, אנו רואים את התמצית של הקרטה, על פי מסטר פונאקושי, שאינה טמונה בניצחון או בהפסד, אלא בשאיפה לשלמות האופי של מי שמתעסק בה.
 
 חזרה לעמוד מאמרים    
בית הספר היוקרתי לקרטה והגנה עצמית בהדרכת עודד פרידמן | טלפון 050-8671900 | www.shotokan-ryu.co.il
 

לייבסיטי - בניית אתרים